Обединяването на кухнята и дневната в общо помещение се е превърнало в стандарт и в модерния свят отдавна се строят жилища и домове по този начин. Обособяването на обща дневна зона на фона на една оскъдна жилищна площ осигурява значителен комфорт и дава по-големи възможности за обитателите.
Едно от най-популярните съвременни дизайнерски решения е кухня без врата, отворена към дневната зона. Основното предимство на подобно планиране е визуалното разширяване на пространството в зоната, в която семейството прекарва по-голяма част от ежедневието си.
Но преди да започнете да премахвате врати и да бутате стени, защото това е модерно, най-добре е с помощта на дизайнер да прецените реалните възможности за преустройство на пространството и да изберете най-подходящата от тях.
Ние от PROGIPS с удоволствие ще осъществим Вашите дизайнерски идеи, като Ви подкрепим с голям опит и професионализъм в реализирането им. Сериозното преустройство, изискващо бутане на стени и корекции в цялостното планиране изисква винаги консултиране със строителен специалист.
Ако е възможно да се разделите с някоя от стените на жилището си, сами ще установите, че тази липса ще ви даде повече простор в интериора.
Пространството визуално ще се увеличи, естествената светлина ще стане по-силна, а подготовката и провеждането на семейни тържества ще бъдат много по-лесни и удобни, защото в този вариант се обслужват повече хора и домакинята винаги е с гостите. За любителите на вечерите с приятели в домашна обстановка това наистина е идеалният вариант, а необходимостта от купуване на втори телевизор отпада.
Но, не забравяйте, че всекидневна с кухня носи и своите недостатъци, които са свързани с някои компромиси. Например, ароматите на пържено и пикантни подпраки винаги ще ухаят в дневната, когато тя е отворена към кухнята; шумът от микровълновата фурна, аспиратора и миялната машина ще се чуват от всички, дори от вашите гости; необходима е малко повече грижа за реда и чисотата в това общо пространство.
Когато става дума за приобщаване на кухня към дневна съвсем не значи, че двете помещения трябва да прелеят едно в друго. Кухнята е добре да бъде отделена от хола, поне визуално. За целта използвайте различни начини за зониране.
1. Бар-плотът. Един от най-използваните делители на пространството е бар-плотът. Той обикновено фиксира прехода между кухня и всекидневна.
Бар-плотът може да бъде и фиксиран. Често се оказва по-функционално да превърнете остатъка от премахната стена, деляла преди кухня от балкон, в бар-плот. Трябва само да облицовате бетона с камък, дървени панели или ламинат.
2. Подът на нива. Повдигнато ниво на пода също е доста използван вариант на отделяне на кухня от дневна. Ако височината на тавана позволява, подът на кухнята би могъл да се повдигне с 10-15 см. Подиумът може да има не само зонираща функция. В него може да се скрият тръби, меки връзки и други комуникации.
3. Комбиниране на подовите покрития също е начин за разпределяне на пространството между кухня и всекидневна. В кухненската зона подът най-добре облицовайте с керамични плочки, а като подова настилка в дневната използвайте ламинат, паркет или килими. Различното подово покритие ще разграничи кухня от трапезария и от хол.
4. Островът – ето още един вариант за обособяване на работното пространство в отворената всекидневна. Островът обикновено се проектира на границата между кухня и дневна. Възможно е да изпълнява функция и на бар-плот.
5. Частично сваляне на стената между кухня и хол, за да се оформи като портал, арка или по-сложна форма. Под този свод може да се постави и бар-плота или трапезарната маса.
6. Леки, полупрозрачни прегради, които само частично ограждат кухнята от дневната. С помощта на подвижните стени кухнята бързо може да се скрие от очите на гостите, ако това се налага.
Източник: http://gtcdesign.bg